"Georgian Dream - Democratic Georgia”
856638
46.94%
“United National Movement”
477053
26.14%
Election results of October 11 of 1992

Election results of October 11 of 1992 (parties)
Names of parties Received mandates
Democratic Party 10
Chertier “91” 8
National-Democratic party
12
Union of Georgian traditionalists 7
Union of Georgian Mountaineer 1
Christian-liberal party 0
Union of regeneration of compatriots 1
Party of Georgian friendship and justice 2
Georgian union of regeneration and National consent 4
Ilia Chavchavadze society 7
Union of Georgian Pilgrims 2
Union of Georgian social justice 2
Unior for justice-“Khma Erisa” 0
The Union of Georgia’s National Unity 1
Farmers Union of Georgia 2
Georgian constitutional-democratic union 1
National-Radical party of Georgia 0
Georgian National Party of Demographic borders 0
Merab Kostava society 5
Selim Khimshiashvili society 0
Social-Democratic party of Georgia 2
Green’s party of Georgia 11
Constitutional-Democratic party of Georgia 1


Election results of October 11 of 1992 (blocks)
Names of electoral blocks Received mandates
“Unity” 14
Union of Georgian sovereignty and mountaineer ” 1
“Peace” 19
“11 October” 28


Through the majoritarian system were elected:
Name of district
The member of parliament elected
Mtatsminda

Valeri Kvaratskhelia

Vake
Tengiz Buachidze

Saburtalo Iza Orjonikidze
Krtzanisi Vakhtang Museliani
Isani Mikheil Gvertsiteli
Samgori Takhiri Arveladze
Chugureti Vakhtang Rcheulishvili
Didube Nikoloz Lekishvili
Nadzaladevi Jaba Ioseliani
Gldani Mchedlidze Mikheil
Sagaredjo Gela Goderdzishvili
Gurjaani Niaz Deiranashvili
Signagi Avtandil Dolmazashvili
Dedoflistskharo Aleksi Kobaidze
Lagodekhi Nugzar Kakiashvili

Kvareli Mikheil Mandzulashvili

Telavi Soso Megutnishvili
Akhmeta Giorgi Akhmeteli
Tianeti Teimuraz Mgeliashvili
Rustavi Jiuli Shartava 

Gardabani Iveri Aelidze
Marneuli Tengiz Sigua
Bolnisi Tengiz Kitovani
Dmanisi Tariel Tsikhelashvili
Tsalka Dimitri Chitlov
Tetritskharo Mevlud Tsiklauri
Mtskheta Jumber Patiashvili

Dusheti Shalva Natelashvili
Kazbegi Vazha Geladze
Kaspi
Vazha Otarishvili
Akhalgori Valodia Balashvili
Gori Givi Abalaki
Qareli Vasil Buzaladze
Khashuri Givi Khvedelidze
Borjomi Jumber Kurtanidze

Akhaltsikhe Ivane Baliashvili

Adigeni Avtandil Geladze

Aspindza Giorgi Tsitlanidze
Akhalkalaki
Ferdinand Alexsandriani
Ninotsminda Jora Snkhchiani
Oni Givi Lobjanidze

Ambrolauri Soso Makhaldiani
Tsageri Murtaz Chakvetadze
Lentekhi Tengiz Gazdeliani
Mestia Lia Tsindeliani


Kharagauli Nodar Vefkhvadze
Terjola Amiran Kashakashvili

Sachkhere Zaza Enukidze
Zestaphoni Jemal Gorgodze
Bagdadi Guram Getsadze
Vani Bejan Burtsidze
Samtredia Nodar Kokhreidze
Khoni Mikheil Chkhenkeli
Chiatura Giorgi Kiknadze
Thkibuli Levan Vardosanidze

Tskhaltubo Ingusha Abesadze
Kutaisi Teimuraz Shashiashvili

Ozurgeti Konstantine Beridze

Lanchkhuti Anzog Kiladze

Chokhatauri Anzor Tavartkiladze
Abasha Tengiz Kalandadze

Senaki Otar Kokhia

Martvili Shalva Kekelia
Khobi Nugzar Nadaraia
Foti Roman Melia

Sokhumi Tamaz Nadareishvili
Gulrifshi Anzor Tsotsonava
Ochamchire Arnold Fenderava
Sokhumi region Jemal Sajaia
Batumi Badri Nakashidze
Qedi
Merab Kadjaia
Qobuleti Davit Tsivadze

Shuakhevi Davit Tsivadze

Khelvachauri Tamaz Tsintsadze
Khulo Vaja Iakobidze
FaceBook Twitter Digg MySpace Delicious Google E-mailPrint