Election results of October 11 of 1992 (parties)
Names of parties |
Received mandates |
Democratic Party |
10 |
Chertier “91” |
8 |
National-Democratic party
|
12 |
Union of Georgian traditionalists |
7 |
Union of Georgian Mountaineer |
1 |
Christian-liberal party |
0 |
Union of regeneration of compatriots |
1 |
Party of Georgian friendship and justice |
2 |
Georgian union of regeneration and National consent |
4 |
Ilia Chavchavadze society |
7 |
Union of Georgian Pilgrims |
2 |
Union of Georgian social justice |
2 |
Unior for justice-“Khma Erisa” |
0 |
The Union of Georgia’s National Unity |
1 |
Farmers Union of Georgia |
2 |
Georgian constitutional-democratic union |
1 |
National-Radical party of Georgia |
0 |
Georgian National Party of Demographic borders |
0 |
Merab Kostava society |
5 |
Selim Khimshiashvili society |
0 |
Social-Democratic party of Georgia |
2 |
Green’s party of Georgia |
11 |
Constitutional-Democratic party of Georgia |
1 |
Election results of October 11 of 1992 (blocks)
Names of electoral blocks |
Received mandates |
“Unity” |
14 |
Union of Georgian sovereignty and mountaineer ” |
1 |
“Peace” |
19 |
“11 October” |
28 |
Through the majoritarian system were elected:
Name of district
|
The member of parliament elected |
Mtatsminda
|
Valeri Kvaratskhelia
|
Vake
|
Tengiz Buachidze
|
Saburtalo |
Iza Orjonikidze |
Krtzanisi |
Vakhtang Museliani |
Isani |
Mikheil Gvertsiteli |
Samgori |
Takhiri Arveladze |
Chugureti |
Vakhtang Rcheulishvili |
Didube |
Nikoloz Lekishvili |
Nadzaladevi |
Jaba Ioseliani |
Gldani |
Mchedlidze Mikheil |
Sagaredjo |
Gela Goderdzishvili
|
Gurjaani |
Niaz Deiranashvili |
Signagi |
Avtandil Dolmazashvili |
Dedoflistskharo |
Aleksi Kobaidze |
Lagodekhi |
Nugzar Kakiashvili
|
Kvareli |
Mikheil Mandzulashvili
|
Telavi |
Soso Megutnishvili |
Akhmeta |
Giorgi Akhmeteli |
Tianeti |
Teimuraz Mgeliashvili |
Rustavi |
Jiuli Shartava
|
Gardabani |
Iveri Aelidze |
Marneuli |
Tengiz Sigua |
Bolnisi |
Tengiz Kitovani |
Dmanisi |
Tariel Tsikhelashvili |
Tsalka |
Dimitri Chitlov |
Tetritskharo |
Mevlud Tsiklauri |
Mtskheta |
Jumber Patiashvili
|
Dusheti |
Shalva Natelashvili |
Kazbegi |
Vazha Geladze |
Kaspi
|
Vazha Otarishvili |
Akhalgori |
Valodia Balashvili |
Gori |
Givi Abalaki |
Qareli |
Vasil Buzaladze |
Khashuri |
Givi Khvedelidze
|
Borjomi |
Jumber Kurtanidze
|
Akhaltsikhe |
Ivane Baliashvili
|
Adigeni |
Avtandil Geladze
|
Aspindza |
Giorgi Tsitlanidze |
Akhalkalaki
|
Ferdinand Alexsandriani |
Ninotsminda |
Jora Snkhchiani
|
Oni |
Givi Lobjanidze
|
Ambrolauri |
Soso Makhaldiani |
Tsageri |
Murtaz Chakvetadze |
Lentekhi |
Tengiz Gazdeliani |
Mestia |
Lia Tsindeliani
|
Kharagauli |
Nodar Vefkhvadze |
Terjola |
Amiran Kashakashvili
|
Sachkhere |
Zaza Enukidze |
Zestaphoni |
Jemal Gorgodze |
Bagdadi |
Guram Getsadze
|
Vani |
Bejan Burtsidze |
Samtredia |
Nodar Kokhreidze |
Khoni |
Mikheil Chkhenkeli |
Chiatura |
Giorgi Kiknadze |
Thkibuli |
Levan Vardosanidze
|
Tskhaltubo |
Ingusha Abesadze |
Kutaisi |
Teimuraz Shashiashvili
|
Ozurgeti |
Konstantine Beridze
|
Lanchkhuti |
Anzog Kiladze
|
Chokhatauri |
Anzor Tavartkiladze |
Abasha |
Tengiz Kalandadze
|
Senaki |
Otar Kokhia
|
Martvili |
Shalva Kekelia |
Khobi |
Nugzar Nadaraia |
Foti |
Roman Melia
|
Sokhumi |
Tamaz Nadareishvili |
Gulrifshi |
Anzor Tsotsonava |
Ochamchire |
Arnold Fenderava |
Sokhumi region |
Jemal Sajaia |
Batumi |
Badri Nakashidze |
Qedi
|
Merab Kadjaia |
Qobuleti |
Davit Tsivadze
|
Shuakhevi |
Davit Tsivadze
|
Khelvachauri |
Tamaz Tsintsadze |
Khulo |
Vaja Iakobidze |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|